Paylaşım : BGR Filo    04.06.2020 0 Yorum

Filo Kiralanırken Yedek Araç Verilir mi?


Firmanızın işlerini ve ihtiyaçlarını gidermek için filoya ihtiyacınız varsa siz de birçok firma gibi satın alma yerine kiralama yöntemine başvurabilirsiniz. Araç kiralama filo firmaları arasında ekonomik fiyatlı, her türlü model ve aracı sunan şirketler bulunuyor. BGR filo bu alanda hızla büyüyen ve müşterilerine istedikleri her türlü araç çözümünü sunan bir firmadır. Filo kiralama işlemlerinde firmalara göre hizmet kriterlerinde ve sözleşmelerde değişiklikler olabilir. BGR filo şirketi bazı durumlarda müşterinin mağdur olmaması için kısa sürede yedek aracı teslim eder.

Filo Kiralama İşlemlerinde Yedek Araç Temini

Araç kiralama filo işlemlerinde yedek araç temin edilmesi genellikle kaza ve hasar durumlarında gerçekleşiyor. Sözleşme kapsamının dışında bir servis süresi söz konusuysa duruma göre araç kiralama firması yedek araç tahsil edebiliyor.

Filo kiralama işlemlerinde yedek araç temini ise aracın bir süre kullanılmayacak olmasından ve kazaya karışmasından ötürü gerçekleşiyor.

Yedek araç seçimlerini nasıl yapılıyor? Yedek araç kullanırken araç kiralama bedelini ödemeye devam ediyor musunuz?

Yedek Araç Nasıl Belirleniyor?

Araç kiralama filo hizmetlerinde eğer yedek araç gönderilecekse bu aracın sizin kiraladığınız araçla eş değer veya bir üst segmentte olması gerekiyor. Yedek araçların özellikleri sizin kiraladığınız aracınkilere yakın olarak seçiliyor.

Yedek araç en kısa sürede hizmetinize sunuluyor. Yeni ikame araç sayesinde kiracılar kiraladıkları araçlardaki hasar nedeniyle mağdur edilmiyorlar.

Her tür model ve araç için ikame bir araç türü bulunuyor. Özellikle iyi firmalarda bu konuda bir sıkıntı yaşanmıyor çünkü seçenekler çok geniş kapsamlı olarak müşterilere sunuluyor.

BGR filo kiralama firması da bu iyi hizmet veren kaliteli şirketler arasındadır; müşteriler hangi modeli ve araç türünü talep ederlerse en kısa sürede istekleri karşılanır. Renk, tür, model konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmaz.

Yedek Araç Kullanırken Kira Sözleşmesi Geçerli mi?

Araç kiralama filo firmalarında kira sözleşmesi yapılır ve aracınız en kısa zamanda ( Genellikle sözleşme yapılmasından itibaren 5 gün içinde ) size teslim edilir. Ancak kaza gibi durumlarda aracınız servise gönderileceği için size firma yedek araç tahsil edecektir.

Yedek aracınızı firmadan teslim alabilir ve kiraladığınız araç size yeniden verilinceye kadar bu araçla ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu dönem içinde kiralama sözleşmesi devam ediyor olacaktır. Kiralama bedeli standart koşullarla ödenmeye devam eder.

Kiralanan Araç Bakıma Girdiğinde Yedek Araç Verilir mi?

Araç kiralama filo firmalarında genelde işleme koyulan uygulama bakım için bir süre belirlenmesi ve bu süre dahilindeki servis hizmetleri boyunca yedek araç temin edilmemesidir.

Sözleşme kapsamındaki servis süresini aşan bakım-onarım hizmetleri içinse firmalar duruma göre değerlendirme yapıp, müşterilere yedek araba tahsil edebilir. Yedek araba bu koşullar altında da firma tarafından belirlenir; özellikleri kiraladığınız araba ile eş değerdedir ya da daha üst araç grubuna aittir.

Kiralanan Aracın Kaza Yapması Durumunda İkame Araç

Araç kiralama firmaları kiraladığınız aracın kazaya karışması durumunda size ikame araç tahsil edecektir. Yedek araçlar asıl olarak aracın hasar görmesi ve kaza yapması koşullarında müşterilere sunulur.

Kiralık aracınızla kaza yaptığınızda:

  • Mutlaka trafik polisine tutanak tutturun
  • En yakın polis merkezi veya Jandarma kuvvetlerine gidip, rapor alın
  • Aracı kullanırken alkollü olmadığınız, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmadığınıza dair rapor aldığınızda size çok kısa sürede firma tarafından yedek araç yollanır
  • Polise veya jandarmaya başvururken aracın yerini kıpırdatmayın
  • Kiralama firmasının çağrı merkezini arayın ve yetkilileri durumdan haberdar edin

Rapor aldığınızda hem sigorta hem de araç kiralama firması ile işlemleriniz daha hızlı ve etkili ilerleyecektir. Sigorta şirketi sizin alkollü olmanız, uyarıcı-uyuşturucu madde kullanmanız, hız sınırını aşmanız gibi durumlarda ödeme yapmayacağı için araç kiralama firması da masrafları sizin karşılamanızı isteyecektir.

Tutanak ile ilgili değerlendirmeleri araç firması değil sigorta şirketi yapar; bu nedenle araç teslim alırken sigorta ile ilgili detaylara dikkat etmelisiniz. Kaza anında araç kiralama firmasını aradığınızda servis yönlendirmesi yapılacaktır. Kaza tutanaklarının ise en geç bir gün sonra mesai bitimine kadar firmaya gönderilmesi gerekir.


0 YORUM

Yorum Yap

E-Posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen tüm alanları doldurunuz.

*