Paylaşım : BGR Filo    03.06.2020 0 Yorum

Ticari Araç Kiralanınca Kimler Kullanabilir?


Ulaşım ihtiyacının giderilmesi için sunulan araç kiralama hizmeti satın almaktan daha avantajlıdır. Yatırım riski ve yatırım maliyeti olmadan ulaşım ihtiyaçlarınızı gidermeniz için sunulan araç kiralama hizmetinin belirli şartları vardır. Kimlerin araç kiralayabileceği ve kimlerin kullanabileceği konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Ticari Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Ticari araç kiralamak için istediğiniz yerden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz araçlar orta sınıf, lüks araçlar ya da ekonomik araçlar olabilir. Aynı zamanda aylık ve yıllık araç kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Uzun dönem araç kiralama işlemi için sağlamanız gereken şartlar vardır.

  • İlk olarak araç kiralamanız için en az 21 yaşında olmanız gerekiyor. Tercih edeceğiniz araçlara göre ise bu şartlar değişiklik gösteriyor. Orta sınıf ve üst sınıf araçlar için sürücü yaşınız 25 olmalıdır. Lüks araçlar ve büyük araçlar kiralamak istiyorsanız alt sınır 28 yaşında olmanızdır.
  • Ekonomik, orta sınıf ya da lüks araçlar kiralayabilirsiniz. Kiralama şartlarına göre ekonomik ve orta sınıf araçları kiralayabilmeniz için en az iki yıllık ehliyetiniz olması gerekir. Eğer lüks araçlar ya da büyük araçlar tercih etmek istiyorsanız en az 3 yıllık ehliyete sahip olmalısınız.
  • Araç kiralama şartları kapsamında kilometre sınırı belirlemeniz gerekiyor. Kilometre sınırı belirlemeniz halinde sözleşmede yer alır ve aşım yaparsanız ek ücret ödemeniz gerekir.
  • Araç kiralama hizmetinin şartları arasında depozit şartı da vardır. Aracı kullandığınız süre içerisinde meydana gelebilecek trafik ve park cezaları, eksik yakıt, sigorta kapsamına dahil olmayan hasarlar durumunda kredi kartınızdan belirli bir tutar bloke edilir.

Ek Sürücü Sözleşmede Yer Alır Mı?

Ulaşım için avantajlı bir çözüm olan araç kiralama oldukça yaygın bir hizmet halinde gelmiştir. Bugün Türkiye’nin her yerinden istediğiniz aracı kiralamak için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Uzun dönem araç kiralama için sağlamanız gereken şartlar vardır. Şartlara uygun olunması halinde kurumla yapacağınız sözleşme ardından aracınızı teslim alabilirsiniz.

Araç kiralama aşamasında kurum ve kiralayan arasında sözleşme yapılır. Sözleşmede yer alan konular tercih edilen aracın markası ve modeli, kiralama süresi, kilometre sınırı gibi konulardır. Eğer tercih ettiğiniz aracı başka birinin de kullanmasını istiyorsanız sözleşme maddelerine dahil olması gerekiyor.

Ek sürücü sözleşmede yer alması gereken maddelerden biridir. Eğer kiraladığınız aracı sizden başka biri kullanacaksa ek sürücü olarak sözleşmeye ekleniyor. Ek sürücünün de kiralama şartlarını sağlaması ve ehliyet kriterlerine uyması gerekir.

 

Ek Sürücü Hangi Şartları Sağlamalıdır?

Araç kiralama için rezervasyon yapmanız ardından araç kiralama şartlarını sağladığınıza dair evrakları sunmanız gerekiyor. Uzun dönem araç kiralama için tercih edeceğiniz marka ve model, kiralama süresi, kilometre sınırı ve ek sürücü gibi bilgiler sözleşmede yer alıyor. Eğer aracı sizden başka birinin kullanmasını istiyorsanız ek sürücü maddesini sözleşmeye eklemelisiniz. Ek sürücünün sağlaması gereken şartlar kiralayanın sağlaması gereken şartlarla aynıdır. Ehliyet kriterleri ve yaş kriterler araç kiralamak için uygun olmalıdır.

Kurumsal Araç Kiralamada Aracı Kimler Kullanabilir?

Araç kiralama, şirketlerin ihtiyaç duydukları ulaşımın sağlanması adına çözüm üretmektedir. İhtiyaç duyulan araçlarının hepsinin alınması maliyetli ve zor olduğu için araç kiralama uygulaması oldukça yaygındır. Uzun dönem araç kiralama için rezervasyon yaptıran kurumlarına ihtiyaçlarına uygun paketler sunulur.

Araç kiralama hizmetinden bireyler yararlanabildiği gibi kurumlar da rezervasyon yaptırmaktadır. Sigorta ve kasko gibi işlemlerle zaman kaybı olmaması, yatırım riski olmaması ve yatırım maliyeti olmaması açısından kurumlar için araç kiralamak oldukça avantajlıdır. Kurumların kiraladıkları araçları, kurum bünyesinde yer alan tüm personeller kullanabilir.

Araç Kiralama için Sürücü Yaşı Kaç Olmalıdır?

Uzun dönem araç kiralama hizmetinden yararlanmanız için sağlamanız gereken şartlar vardır. Bu şartlar arasında yaş kriterleri ve ehliyet kriterleri gibi konular yer alıyor. Kiralamak istediğiniz araç sınıflarına göre ise kriterler değişiklik gösteriyor. Eğer ekonomik bir araç kiralamak istiyorsanız en az 21 yaşında olmanız gerekiyor. Orta sınıf ve üst sınıf araçlar için en az 25 yaşında olmalısınız.


0 YORUM

Yorum Yap

E-Posta hesabınız yayınlanmayacak. Lütfen tüm alanları doldurunuz.

*